Ceny palív po prvom poklese cien v tomto roku sú stabilné

09.02.2025

BRATISLAVA - Ceny palív po prvom poklese cien v tomto roku sú stabilné a tento týždeň sa cenovky nijak nemenili. Aktuálne sú rovnaké, ako minulý týždeň, no pozitívny trend cien palív potvrdzuje aj Štatistický úrad. Aký vývoj v najbližšom období očakáva komoditný analytik?

Oproti minulému týždňu sa ceny palív nijak nemenili. Na čerpačke Slovnaft sa aktuálne predáva liter benzínu za 1,600 eura za liter, nafta 1,562 eura za liter. Na OMV sa liter nafty predáva za 1,569 eura a liter benzínu za 1,609 eura. Na benzínke Shell to je 1,569 eura za liter nafty a 1,599 eura za liter benzínu. Naďalej najlacnejšie tankujeme na čerpačke Orlen, a to 1,542 eura za liter nafty a 1,579 eura za liter benzín.

Ako v piatok uviedol Štatistický úrad na svojej stránke, spotrebiteľské ceny pohonných látok sa počas 5. týždňa tohto roku znížili. Ceny oboch benzínov medzitýždňovo klesli prvýkrát za 7 týždňov, teda od polovice decembra 2024. Naopak, cena motorovej nafty klesla prvýkrát od začiatku roka.

"Benzín natural 98 sa v závere januára 2025 predával za 1,789 eura za liter, medzitýždňovo zlacnel o 2,6 centa. Cena za liter benzínu natural 95 bola 1,589 eura, oproti predošlému týždňu klesla o 2,3 centa. Priemerná cena motorovej nafty bola na úrovni 1,549 eura za liter a bola lacnejšia o 1,9 centa ako v predchádzajúcom týždni," informoval Štatistický úrad. Ako dodali, plyny zaznamenali medzitýždňovo len malé rozdiely, ktoré popísali ako nepatrné. Za skvapalnený zemný plyn (LNG) spotrebitelia zaplatili nepatrne zvýšených 1,697 eura za kilogram, znížená cena skvapalneného ropného plynu (LPG) bola 0,763 eura za liter. Stlačený zemný plyn (CNG) sa predával za nezmenených 1,631 eura za kilogram.

"Aktuálne ceny pohonných látok boli mierne nižšie ako vlani. Motorová nafta bola lacnejšia o 2,6 %, benzín natural 95 o 0,8 % a benzín natural 98 o 0,4 %. Cena plynu LNG bola oproti minuloročným hodnotám vyššia o 10,5 %, LPG o 8,2 % a CNG o 1,9 %. Lacnejšie sa predával iba ekologický plyn bioLNG, jeho cena medziročne klesla o 8,6 %," uzavreli.

Aký vývoj očakáva analytik?

Za poklesom cien pohonných látok v minulom týždni stojí najmä rozhodnutie kartelu OPEC+ postupne zvyšovať produkciu, ktorú dobrovoľne obmedzuje už viac ako dva roky. Ďalším faktorom bol nárast zásob ropy v USA, ktoré sa zvýšili o 8,7 milióna barelov, čo je výrazne viac než očakávaný nárast o 2,4 milióna barelov. Tento vývoj môže signalizovať slabšiu krátkodobú spotrebu ropy v Spojených štátoch, ktoré sú jej najväčším svetovým spotrebiteľom. Priblížil v reakcii na nedávny vývoj cien pohonných látok analytik finančných trhov XTB Marek Nemky.

"Na ceny negatívne vplývala aj obchodná politika Donalda Trumpa. Hoci clá na dovoz z Mexika a Kanady boli odložené, na čínsky import boli zavedené nové clá vo výške desať percent. Čína reagovala zavedením odvetných ciel na energetické komodity zo Spojených štátov, čo môže znížiť dopyt po americkej rope zo strany Číny, najväčšieho svetového dovozcu. Treba však dodať, že Čína dováža iba približne 1,7 % zo svojho celkového importu ropy práve z USA, takže celkový vplyv na ceny bol v tomto smere obmedzený," uviedol Nemky.